Certyfikaty I licencje / JAKOśĆ JEST DLA NAS WAŻNA
Responsible Down Standard czyli RDS to niezależny, dobrowolny i globalny standard dotyczący odpowiedzialnego pozyskiwania puchu. Norma RDS została opracowywana przy wsparciu grup działających na rzecz ochrony praw zwierząt, ekspertów branżowych i sprzedawców detalicznych. Standard ten zapewnia kontrolę pochodzenia produktu na każdym etapie, począwszy od farmy, a kończąc na samym produkcie. Dzięki temu klienci mogą być pewni, że puch oraz pierze znajdujące się w wybranych przez nich produktach posiada certyfikat RDS.
Global Organic Textile Standard czyli GOTS to wiodący na świecie standard certyfikujący wyroby tekstylne. Certyfikat GOTS obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych (od surowca aż po gotowy produkt). Uwzględnia przy tym również kwestie społeczne i środowiskowe.
Wyróżniamy dwie, główne kategorie certyfikatu GOTS:
• ORGANIC (organiczne) – takie oznaczenie przyznaje się produktom, które składają się w co najmniej 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych,
• MADE WITH (X%) ORGANIC (wyprodukowane z użyciem (x%) surowców organicznych) – produkt musi zawierać minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych, dopuszczając maksymalnie 10% włókien syntetycznych. W przypadku produkcji skarpetek, legginsów i odzieży sportowej wykorzystuje się do 25% włókien syntetycznych.
Global Recycled Standard czyli GRS to międzynarodowy, dobrowolny standard, który określa wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Celem programu GRS jest zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, warunki socjalne, czy też kontrolę użytych środków chemicznych bezpiecznych dla człowieka i środowiska.
STANDARD 100 by OEKO-TEX ® jest wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich.
Znak, na którym możesz polegać. STANDARD 100 firmy OEKO-TEX ® jest spójnym, niezależnym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania, jak również stosowanych materiałów uzupełniających. Przykłady artykułów, które mogą być certyfikowane: przędze surowe i barwione/gotowe, tkaniny i dzianiny, dodatki, takie jak guziki, zamki błyskawiczne, nici do szycia lub etykiety, różnego rodzaju wyroby gotowe w tym kołdry, poduszki, ochraniacze i pokrowce na materac firmy AMW Nawrot.
Wyroby włókiennicze jak np. odzież czy tekstylia domowe certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® dają konsumentom na całym świecie wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Katalog kryteriów STANDARD 100 by OEKO-TEX ®, składa się z kilkuset kontrolowanych substancji szkodliwych. Wszystkie elementy wyrobów tekstylnych muszą spełniać kryteria badawcze STANDARD 100 by OEKO-TEX ®. Poza samą tkaniną badane są także nici, guziki, zamki błyskawiczne, nity itd. Kryteria badawcze STANDARD 100 by OEKO-TEX ® są jednolite na całym świecie i aktualizowane przynajmniej raz do roku. Wyłącznie niezależne instytuty ze stowarzyszenia OEKO-TEX ®, do którego należy Instytut, są odpowiedzialne za badania i uprawnione do wydawania certyfikatów STANDARD 100 by OEKO-TEX ®.
Wyroby tekstylne ze znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX ® można znaleźć na całym świecie. Ponad 10,000 producentów przemysłu włókienniczego i odzieżowego z prawie 100 krajów certyfikuje swoje produkty zgodnie z STANDARD 100. Obecnie, z liczbą ponad 160,000 certyfikatów wydanych na świecie, STANDARD 100 by OEKO-TEX ® jest jednym z najlepiej rozpoznawanych znaków jakościowych dla tekstyliów przebadanych na obecność szkodliwych substancji.
Badania laboratoryjne i klasy produktów OEKO-TEX® na obecność substancji szkodliwych są zasadniczo oparte na odpowiednim przeznaczeniu wyrobów włókienniczych i materiałów. Im intensywniejszy kontakt produktu ze skórą i im bardziej wrażliwa jest skóra, tym bardziej rygorystyczne są wymagania humanoekologiczne, które muszą być spełnione.
W związku z tym rozróżnia się cztery klasy produktów, w AMW NAWROT posiadamy certyfikat najwyższej klasy: Klasa produktu I - Artykuły dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat (odzież, bielizna pościelowa, zabawki tekstylne).